Welcome
Welcome to <strong>www.vg2005.blog.hr</strong>.

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, <a href="/profile.php?mode=register">join our community today</a>!

PARENJE

Uzgoj kunića...

Moderator: brmba

PARENJE

Postby turopolec » Wed Jun 04, 2008 4:09 pm

Pitamce za g.Kapitana.Naime imam 4 ženke Belgijskog orijaša i nijedna se ne tjera.Zanima me koji je razlog tome,dali ove nagle i nesnošljive promjene temperature ili nešto drugo.Jer do sad sam imao od crne ženke jedne mlade i njezine majke dva legla i drugo ništa. :?:
turopolec

Re: PARENJE

Postby TOMISLAV KAPITAN » Wed Jun 04, 2008 7:04 pm

turopolec wrote:Pitamce za g.Kapitana.Naime imam 4 ženke Belgijskog orijaša i nijedna se ne tjera.Zanima me koji je razlog tome,dali ove nagle i nesnošljive promjene temperature ili nešto drugo.Jer do sad sam imao od crne ženke jedne mlade i njezine majke dva legla i drugo ništa. :?:

Postovani!
Generalno se promjenila klima i pocinju problemi sa parenjem.Ako su zenke dobro uhranjene onda je to dodatni problem.
Prije je bilo normalno da su sijecanjski kunici bili najbolji sada su najbolji oni iz parenja u 10 ili 11 mjesecu pa do ozujka ili travnja.Peti mjesec je prevrtljiv a od 6-9 mjeseca nastupaju nesnosne vrucine i nema svrhe pariti jer nastaju problemi koje imate.
Probajte pariti svaki dan navecer u isto vrijeme.Ako uspije parenje napravite kontrolno za pet dana.Ako se na kontrolnom ponovno spare opet napravite kontrolno za pet dana.
Ima tu raznih trikova, od pripreme ,pa stavljanjem u muski kavez bez muskog .Ako nakon stavljanja rasturi prostirku muskog onda vratite muskog i.t.d.
Inace klima je glavni razlog.
TOMISLAV KAPITAN

Postby turopolec » Wed Jun 04, 2008 7:32 pm

Apsolutno se slažem sa svime što ste naveli,pa i ja koristim neke trikove no izgleda da protiv klime i trikovi sve manje pomažu.No dobro što je bilo,bilo je čekamo jesen nema druge.Zahvaljujem na odgovoru.
turopolec

Parenje

Postby cerex » Thu Sep 04, 2008 7:17 am

Da li je probno parenje nakon 5-tog dana po prvom parenju jednako pouzdan metod kao i 18-tog dana po prvom parenju?, i ako može nešto više o "trikovima" prilikom parenje kunića, posto sam se do sada držao jedino načela da ženku donosim u muški kavez i nastojao sam da koliko toliko pratim estrus.
cerex

Parenje kunica

Postby cerex » Mon Nov 03, 2008 5:34 pm

Interesuje me da li je neko uspio da upari kunice, imam 6 zenki i nijedna nije oplodena???Jednostavo zenke ne pokazuju volju za parenjem??
cerex

Postby cerex » Thu Jan 07, 2010 11:54 pm

Nadam se da necu voditi monolog i ovog puta :roll: I ove godine opet imama problem sa parenjem kunica,da li je uzrok tome ova neshvatljiva klima ili je nesto drugo? Od 7 ženki orijasa jos ni jedna nije oplođena, imam dva muzijaka koji se mogu pariti sa svim ženkama ali opet nista.Ženke prinosim dva puta dnevno muzijacima ali nista se ne dogada,zenke jednostavno nisu spremne za parenje.Za tri mjeseca koliko pokusavam da uparim zenke, desilo mi se da je muzijak kod dvije zenke uspjeo da izvrsi skok, ali kad tu istu zenku ponovo odnesem kod muzijaka nakon pola sata na drugi skok zenka opet nece da se pari i naravno ni jedna od ove dvije zenke nije se okotila.Zenke nisu predebele, u prosjeku su teške 7,5 kg hranim ih kvalitetnim sijenom,briketama i zobi,zdrave su i nemam pojma vise sta da radim,usput me je ovo pocelo istrasno nervirati od svakodnevnog prebacivanja zenki..U proljece sam nabavio muzijaka i zenku divljeg zeca pa me interesuje da li negdje postoji literatura o uzgoju zeceva i da li se u opste mogu uzgajati i pariti u kavezima?
cerex

Postby turopolec » Fri Jan 08, 2010 7:30 pm

moja se nijedna kunica ne tera
turopolec

Postby cerex » Sat Jan 09, 2010 2:29 pm

Zar je moguce da se ni jedna ne tjera 3 mjeseca! Samo nek mi još neko kaze j... se ko zečevi.
cerex

Postby Toma13 » Sat Feb 20, 2010 8:14 am

Pitanje za iskusnije! Naime imam križance kalifornijskih i orijaškog šarca, sad me zanima sa koliko bih ih mogao pariti, odnosno sa koliko su zreli za rasplod? Pozdrav!
Toma13

Postby turopolec » Sun Feb 21, 2010 9:35 pm

Toma13 wrote:Pitanje za iskusnije! Naime imam križance kalifornijskih i orijaškog šarca, sad me zanima sa koliko bih ih mogao pariti, odnosno sa koliko su zreli za rasplod? Pozdrav!

Šest,sedam mjeseci.
turopolec

Postby turopolec » Sun Feb 21, 2010 9:37 pm

cerex wrote:Zar je moguce da se ni jedna ne tjera 3 mjeseca! Samo nek mi još neko kaze j... se ko zečevi.

Sad se tjeraju sve,stavil sam ih sa muškima i izbacil ječam iz prehrane. :P :P :P :P
turopolec

Postby brmba » Mon Feb 22, 2010 7:45 am

moja jedna bi se trabala kotiti za kojih tjedan dana
brmba

Postby snad007 » Tue Mar 23, 2010 3:51 pm

moje zečice međusobno skaču jedna na drugu,što ja smatram znakom da se tjeraju,a kada ih stavim kod zeca ništa samo bježe uneki kut.molim savjet što ne valja?
snad007

Postby dudo » Thu Apr 07, 2011 4:04 pm

Nakon koliko dana poslije okota se može zečica ponovno pripustiti?
dudo

Postby jomabo » Sat Aug 11, 2012 9:31 pm

Koliko cesto jedan muzjak moze da upari 3-4 zenke odjednom a da bude efikasan? Cilj mi je da parenje, okot i mladi budu sto blize vremenski zbog podmecivanja pod drugu majku, zajednicko odvojavanje i smestaj u isti kafez...Dali muzjak moze svakodnevno po 2 puta da pari po jednu zenku?
jomabo
jomabo

Next

Return to Kunićarstvo