Welcome
Welcome to <strong>www.vg2005.blog.hr</strong>.

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, <a href="/profile.php?mode=register">join our community today</a>!

Ishrana kunica

Uzgoj kunića...

Moderator: brmba

Ishrana kunica

Postby cerex » Sun Sep 28, 2008 8:24 pm

Citajuci temu tetoviranje kunica stekao sam utisak da je ovo gotovo ne moguce uraditi u ovim uslovima u kojim egzistiraju udruzenja za zastitu sitnih zivotinja u BiH.Prisustvujuci izlozbama u BiH imao sam priliku da vidim da je svega 5 % kunica tetovirano.Koliko sam ja sada shvatio da bi neko mogao da tetovira kunice pored opcih uslova (strucna osoba i klijesta za tetorivanje kunica) roditelji kunica koji se tetoviraju takoder moraju biti tetovirani,jer se podaci oba roditelja upisuju u rodovnik kunica koji se tetovira,tj. moram nabavljati nova maticna grla koja su tetovirana i imaju rodovnik. :(
cerex

Re: Ishrana kunica

Postby TOMISLAV KAPITAN » Sun Sep 28, 2008 8:47 pm

cerex wrote:Citajuci temu tetoviranje kunica stekao sam utisak da je ovo gotovo ne moguce uraditi u ovim uslovima u kojim egzistiraju udruzenja za zastitu sitnih zivotinja u BiH.Prisustvujuci izlozbama u BiH imao sam priliku da vidim da je svega 5 % kunica tetovirano.Koliko sam ja sada shvatio da bi neko mogao da tetovira kunice pored opcih uslova (strucna osoba i klijesta za tetorivanje kunica) roditelji kunica koji se tetoviraju takoder moraju biti tetovirani,jer se podaci oba roditelja upisuju u rodovnik kunica koji se tetovira,tj. moram nabavljati nova maticna grla koja su tetovirana i imaju rodovnik. :(

Postovani!
U principu DA to ce te morati ustrojiti.Postoji mogucnost da se kod roditelja koji nisu tetovirani u startu a za koje se moze dokazati da su cistokrvni uz komisiju krene u tetoviranje potomaka ali to ce te morati sami dogovoriti.
Najbolje i najcisce je krenuti sa tetoviranim roditeljima.Tetoviranje bi trebala obavljati osoba koja ima polozen sudacki ispit (u Hrvatskoj) ali ne mora biti aktivni sudac.
Takodjer trebate ustrojiti prijavnicu za tetoviranje i maticnu knjigu u svakoj udruzi ili maticnu knjigu voditi preko software-a za pedigre.
Na ovoj stranici sam pisao o racunalnom vodjenju knjige:
http://www.zecovi.net/pasmine/Kunic-i-racunalo.htm
Takodjer ce te morati ustrojiti i rodovnicu (rodovnik).Na toj stranici imate hrvatsku rodovnicu za kunice.
Pozdrav
TOMISLAV KAPITAN

Ishrana kunica

Postby cerex » Sun Sep 28, 2008 9:47 pm

Zahvaljujem se na ovako brzom odgovoru g. Kapitan.Molio bih administratora da ispravi moju pogresku jer sam prilikom pisanja komentara umjesto odgovora na post greskom pritisnuo novu temu.Problem je kompleksan a najveci problem je u tome sto ni ljudi koji se dugo bave kunicarenjem u BiH nisu uspjeli da rijese ovaj problem, a ja se "ozbiljnije" kunicarstvom bavim tek godinu dana.U biti to je najveca prepreka ozbiljnijem uzgoju kunica, jer su neki ljudi od kojih sam ja licno nabavljao maticna grla (jer nemam mugunost da nabavim od ozbiljnih uzgajivaca) svjesno prodavali grla koja nisu cistokrvna.Tako sam npr. od jednog "sudca" za kunice bio kupio muzijaka i dvije zenke velike cincile koji su nakon parenja imali mlade sa narandzastim potiljkom (ne znam da li ima strucni naziv za tu boju) koji je karakteristican za pasminu orijas :(
Ili drugi primjer na izlozbi, opet sam od drugog "sudca" kupio zenku orijasa (naravno nije bila istetovirana) za koju mi je on rekao da je stara 7 mjeseci (vjerovatno jer kao kunic od 7 mjeseci nije imala dovoljno kilograma),sacekao sam jos dva mjeseca kako bih je mogao pariti i nakon sto se je zenka okotila (cetiri novorodena kunica su odmah umrla pri okotnji jedan prezivio) ta zenka apsolutna izgubila nagon za parenjem.Vjerovatno je da se radilo o starijoj zenki koja se kasno parila prvi put i gdje je doslo do srastanja kosti zdjelice i nakon tih bolova zenka vise nikad nije dobila nagon za parenje,ovo je moja konstatacija sto naravno i ne mora da bude tako.
cerex

Postby TOMISLAV KAPITAN » Mon Sep 29, 2008 6:22 am

cerex wrote:.Tako sam npr. od jednog "sudca" za kunice bio kupio muzijaka i dvije zenke velike cincile koji su nakon parenja imali mlade sa narandzastim potiljkom (ne znam da li ima strucni naziv za tu boju) koji je karakteristican za pasminu orijas
.

Postovani
Pogledajte clanak na stranici
http://golubovi.freeforums.org/hrvatski ... -t109.html
Ta boja se pojavljuje parenjem u srodstvu
Kod kunića LE CHEVRE pokrovna boja je sjajna .Jednolično razdjeljeni crveni vrhovi osjatih dlaka nadvisuju pokrovnu dlaku od trbuha na sve strane.Crvene oznake nalaze se kao okvir oko nosnih otvora,oko očiju, obrubljene uši, klin zatiljka,prsti prednjih nogu i zadnjih nogu. Donji dio brade i donja strana repa su prljavo žuti.Bijeli je trbuh.Donja boja je tamnoplava.
TOMISLAV KAPITAN

Ishrana kunica

Postby cerex » Mon Sep 29, 2008 7:50 am

Zaboravio sam napisati da sam kasnije bio kod tog "sudca" i ispricao mu o mladim kunicima v.cincile i on mi je rekao da su roditelji njegovih maticnih grla pareni sa orijasem radi dobijanja na masi, nazalost on kao sudac mi nije mogao reci da se ta boja javlja zbog parenja u srodstvu.Ovo samo navodim iz razloga da kazem da je situacija u savezu udruzenja za odgoj i zastitu sitnih zivotinja u Federaciji BiH (cak nam savez nije na drzavnom nivou ) jako losa i da se na njihovoj web stranici samo spominje Travnicki kratkokljuni golub i prevrtac u svim varijantama gradova.To dovoljno govori o interesu saveza za druge vrste i pasmine, ja sam 100 % siguran da uopce ne postoji rodovnik za kunice izdan od strane saveza ( mozda muzejski primjerak iz SFRJ).Ali to svakako nije razlog za odustajanje od najljepseg hobija na svijetu (pored ribolova svakako) i nastojacu da dodem u V.Goricu i Zagreb radi nabavljanja rasplodnog materijala i onda naravno sverc-komerc preko granice :D .
cerex

Postby TOMISLAV KAPITAN » Thu Oct 02, 2008 6:22 am

cerex wrote: ja sam 100 % siguran da uopce ne postoji rodovnik za kunice izdan od strane saveza ( mozda muzejski primjerak iz SFRJ)

Postovani
Na stranici

http://zooplanet.ba/kunicarstvo.php?sub ... =&ucat=82&

u textu sam nasao podatak"
Bosanski standard kunića velikim dijelom baziran je na onom koji se primjenjuje u Njemačkoj. "
Do nedavno je stajalo HRVATSKI pa me zanima da li stvarno postoji BOSANSKI standard za kuniće.
Mozete li to provjeriti i javiti jer sam zainteresiran da ga kupim
Pozdrav
TOMISLAV KAPITAN

Ishrana kunica

Postby cerex » Thu Oct 02, 2008 6:37 pm

Svakako cu da pogledam, posto sam planirao u nedjelju da odem do Travnika (udruzenje u Travniku je najbolje organizovano udruzenje u BiH, mislim i najstarije)da pogledam orijase Madarskog porijekla za koje sam cuo da su dosta kvalitetni.Posto pretpostavljam da necu moci odoliti da ih ne kupim, ukoliko ih uzgajivac bude prodavao, samo bih zelio da potvrdim nas razgovor od ranije da ukoliko se zele u buducnosti izlagati kunici, kunici koji se kupuju moraju biti tetovirani i posjedovati rodovnik kao i njihovi roditelji.
cerex

Postby TOMISLAV KAPITAN » Thu Oct 02, 2008 9:54 pm

cerex wrote:Svakako cu da pogledam, posto sam planirao u nedjelju da odem do Travnika (udruzenje u Travniku je najbolje organizovano udruzenje u BiH, mislim i najstarije)da pogledam orijase Madarskog porijekla za koje sam cuo da su dosta kvalitetni.Posto pretpostavljam da necu moci odoliti da ih ne kupim, ukoliko ih uzgajivac bude prodavao, samo bih zelio da potvrdim nas razgovor od ranije da ukoliko se zele u buducnosti izlagati kunici, kunici koji se kupuju moraju biti tetovirani i posjedovati rodovnik kao i njihovi roditelji.

Da takva praksa u svim zemljama.Moraju biti tetovirani i po mogucnosti imati rodovnicu
TOMISLAV KAPITAN

Ishrana kunica

Postby cerex » Mon Oct 06, 2008 10:32 am

Jucer sam kao sto sam i bio obecao posjetio Travnik,izgleda da je moj pesimizam po pitanju rada saveza bio opravdan,jer kao sto sam i pretpostavio Bosanski standard za kunice ne postoji. Uzgajivac koji uzgaja orijase i novozelandske mi je rekao da se prilikom ocjenjivanja kunica na izlozbama u BiH koristi Jugoslavenski standard kunica opisan u knjizi " Kunicarstvo" gosp. Antuna Grujica.Ono sto me je posebno iznenadilo (mada te u ovoj drzavi vise nista ne moze iznenaditi) je podatak da sam ja prva osoba koja je od njega trazila tetovirane kunice :shock: Naravno, ne postoje ni standardi rodovnici a Savez se nije udostojio ni da udruzenjima dodijeli broj, tako da uzgajivac kod kojeg sam ja bio upisuje umjesto broja udruzenja upisuje skracenicu grada (Travnik) iz kojeg dolazi kunic. Npr. TR30. Interesuje me da li su klijesta za tetoviranje kunica posebno napravljena samo za kunice ili se mogu koristiti klijesta za tetoviranje ovaca ili pasa?
cerex

Postby TOMISLAV KAPITAN » Mon Oct 06, 2008 1:25 pm

cerex wrote: Npr. TR30. Interesuje me da li su klijesta za tetoviranje kunica posebno napravljena samo za kunice ili se mogu koristiti klijesta za tetoviranje ovaca ili pasa?

Postovani!
Moze biti i takvo tetoviranje u D.U TR30 a u lijevo BiH 28 (drzava BiH 2 mjesec godina 2008)
To je bivsi nacin tetoviranja u ex Yu
U HRVATSKOJ se 1998 preslo na europski nacin tetoviranja.Taj dio sam ja ustrojio ,dodjelom brojeva udruga npr D.U 1710 (17 udruga Ivanić Grad 10 broj u matickoj knjizi) a npr HR28 (drzava Hrvatska 2 mjesec 8 godina 2008).
Slova i brojke postoje velicine 5,7,9 mm.U principu mogu se tetovrati ovce i psi.
TOMISLAV KAPITAN

Ishrana kunica

Postby cerex » Mon Oct 06, 2008 6:54 pm

Interesantno, nisam znao da se je u ex Yu tetoviralo na ovaj nacin, kontao sam da su brojevi udruzenja oduvijek, ostalo je kod njega isto kao i po Europskom standardu samo sto umjesto broja udruzenja stoji skracenica grada iz kojeg dolazi kunic kao sto ste i napisali. Nakon razgovora sa uzgajateljem misljenja sam da bih mozda trebao krenuti sa tetoviranjem onih kunica ciji roditelji imaju porijeklo. Za sada imam nesto orijasa koji su prilikom kupovine bili tetovirani i njihove mlade sam mislio tetovirati.Sto se tice tetoviranja to sam mislio da mi obavi kolega koji je inace veterinar, rodovnik cu napraviti na nacin na koji je to kod vas u Hrvatskoj uradjeno a pecat na rodovniku za sada neka bude od udruzenja kojeg smo nedavno osnovali i na D.U. ce umjesto broja udruzenja biti istetovirano SM (Sanski Most) i broj u maticnoj knjizi.Znam da ovo nije onako kako bi trebalo da bude ali stvarno imam zelju od neceg da krenem jer nemamo saveza. Interesuje me kako izgleda maticna knjiga jer pretpostavljam da udruzenje ili osoba koji vrsi tetoviranje kunica unutar udruzenja mora takoder posjedovati podatke o tetoviranim kunicima. Ukoliko neko ima bolji prijedlog ili je prosao sve "ovo" vec volio bih svakako cuti misljenje.
cerex

Postby TOMISLAV KAPITAN » Mon Oct 06, 2008 7:32 pm

cerex wrote:Interesantno, nisam znao da se je u ex Yu tetoviralo na ovaj nacin, kontao sam da su brojevi udruzenja oduvijek, ostalo je kod njega isto kao i po Europskom standardu samo sto umjesto broja udruzenja stoji skracenica grada iz kojeg dolazi kunic kao sto ste i napisali. Nakon razgovora sa uzgajateljem misljenja sam da bih mozda trebao krenuti sa tetoviranjem onih kunica ciji roditelji imaju porijeklo. Za sada imam nesto orijasa koji su prilikom kupovine bili tetovirani i njihove mlade sam mislio tetovirati.Sto se tice tetoviranja to sam mislio da mi obavi kolega koji je inace veterinar, rodovnik cu napraviti na nacin na koji je to kod vas u Hrvatskoj uradjeno a pecat na rodovniku za sada neka bude od udruzenja kojeg smo nedavno osnovali i na D.U. ce umjesto broja udruzenja biti istetovirano SM (Sanski Most) i broj u maticnoj knjizi.Znam da ovo nije onako kako bi trebalo da bude ali stvarno imam zelju od neceg da krenem jer nemamo saveza. Interesuje me kako izgleda maticna knjiga jer pretpostavljam da udruzenje ili osoba koji vrsi tetoviranje kunica unutar udruzenja mora takoder posjedovati podatke o tetoviranim kunicima. Ukoliko neko ima bolji prijedlog ili je prosao sve "ovo" vec volio bih svakako cuti misljenje.

Postovani
Oznake udruga treba rijesiti vas Savez jer istu oznaku mogu imati vise udruga tako da to morate rijesiti na nivou Saveza.
maticna knjiga vam je biljeznica ovjerena od udruge da se ne mogu kidati stranice i da se upisuju tetovirani kunići.Podaci trebaju sadrzavati : ime uzgajatelja,tetovacije roditelja i novo tetovirani kunić uveden u knjizi za brojem koji ima u uhu.
Prije tetoviranja postoji prijava za tetoviranje koju treba ispuniti: Pored imena uzgajatelja ,kucne adrese,oznake roditelja treba upisati koliko kunića se tetovira.na prijavi se isto za svakog tetoviranog kunića probusi prijava sa istom tetovacijom koja je u uhu svakog kunica.
Iz prijave se unose podaci u maticnu knjigu.Na temelju toga se izdaje rodovnica koja mora biti probusena sa istim oznakama koje su u uhu kunica
Tetoviranje mora obavljati osoba koja zna tetovirati odnosno biti sudac
TOMISLAV KAPITAN

Ishrana kunica

Postby cerex » Mon Oct 06, 2008 9:41 pm

Gosp. Kapitan ne razumijem kako bi oznaku udruzenja moglo imati vise udruzenja kada kao oznaku udruzenja prilikom tetoviranja namjeravam koristiti skracenicu grada iz kojeg dolazi nase udruzenje SM (Sanski Most), jer ne vrijedi cekati Savez. Pazite, ja se apsolutno slazem sa Vama da se ove stvari moraju rijesiti od strane saveza i da ja idem jednim obrnutim redoslijedom, ali rat je stao 95 god., prije 13 god. i stvari se jos nisu pomakle sa mrtve tacke, cak sta vise, udruzenja koja su funkcionirala prije rata, za vrijeme rata i neposredno nakon rata, ne fukcioniraju vise, sve mora stati zbog pojedinaca.Ja imam dojam da niste imali priliku razgovarati sa nekim iz BiH, jer sticem utisak da Vama ovo sve izgleda nevjerovatno,apsurdno ili sta vec, ali vjerujte da je sve ovako. Ukoliko budete imali priliku da posjetite neku od izlozbi sa kalendara Federalnog saveza uvjerice te se. Interesuje me da li bi mogli da okacite sliku prijavnice za tetoviranje kao sto ste to uradili sa rodovnikom.
cerex

Postby TOMISLAV KAPITAN » Tue Oct 07, 2008 8:25 am

cerex wrote:Gosp. Kapitan ne razumijem kako bi oznaku udruzenja moglo imati vise udruzenja kada kao oznaku udruzenja prilikom tetoviranja namjeravam koristiti skracenicu grada iz kojeg dolazi nase udruzenje SM (Sanski Most), jer ne vrijedi cekati Savez. Interesuje me da li bi mogli da okacite sliku prijavnice za tetoviranje kao sto ste to uradili sa rodovnikom.

Postovani!
Jako jednostavno.Ako si sami odredjujete oznake ,vi ste izabrali SM ,negdje u Bosni se osnuje druga udruga koja uzme iste oznake SM a da to nitko ne zna dogodi se to da imate iste oznake.Zato treba krovna organizacija da odredjuje te oznake da ne dodje do dupliranja.
Ma gledajte ja vas jako dobro razumijem i znam cijelu problematiku oko toga jer i mi smo u tijeku rata jedno vrijeme stajali a onda krenuli s time.
To je veliki posao.Svaka novonastala udruga treba od krovne organizacije dobiti oznake.Znam da nemate Saveza i da ste u fazi da bi htjeli organizirati svoj uzgoj.Mozete sami tetovirati sa svojim oznakama dok se Savez ne rijesi.
Posaljite mi svoj e-mail na
tomislav.kapitan@crosco.hr
pa cu vam poslati prijavnicu jer je to dokumenat a ne slika pa ga mozete koristiti za sebe.
TOMISLAV KAPITAN

Ishrana kunica

Postby cerex » Tue Oct 07, 2008 6:27 pm

To bi mozda moglo da se desi, ali ja sam isao sa pretpostavkom da inicijal Sanskog Mosta SM nema ni jedan grad u BiH pa samim tim nebi doslo do mjesanja udruzenja, mada salazem se sa Vama bez postojanja aktivnog Saveza ova problematika ne moze biti kvalitetno uredjena.Danas sam uputio e-mail presjedniku Federalnog saveza za odgoj i zastitu sitnih zivotinja vezano za problematiku tetoviranja kunica, pa se nadam sto skorijem odgovoru.
cerex

Next

Return to Kunićarstvo